Potrebujete výrobu 3D tlačou, máte nový projekt, hľadáte úsporu pri výrobe alebo sa chcete dozvedieť viac o 3D tlači?

Kontaktujte nás

Budúcnosť sériovej a prototypovej výroby

Technológia výroby 3D tlačou prešla za posledné roky tak veľkým skokom že už vôbec nie je možné radiť ju medzi pomalé a drahé technológie.

3D tlač FDM – plasty

Najzákladnejšia výroba 3D tlačou, 3D tlač prebieha natavovaním plastového materiálu vo forme struny ktorý prechádza tryskou a postupne sa vrství na tlačovú podložku. Postupným vrstvením vzniká objekt požadovaný tvarov. Táto technológia je síce pomalšia, ale ak si predstavíte že jeden menší výrobok sa tlačí v priemere 30 minút, za hodinu máme 2ks, na 60ks 3D tlačiarňach už dokážeme vyrobiť 120ks za hodinu, pri výrobe 24hod vyrobíme 2880 ks, v tomto prípade žiadna iná technológia nedokáže vyrábať tak rýchlo ak nemáte k dispozícii vstrekovacie formy. V prípade že by ste potrebovali na výrobu vstrekovacie formy, Vás len návrh a výroba foriem bude stáť v rádovo tisíckach eur a dodanie niekoľko týždňov. U nás môžeme výrobu 3D tlačou spustiť takmer okamžite. Takže či už potrebujete prototyp, náhradný diel alebo sériovú výrobu, 3D tlač môže byť to najrýchlejšou a najlacnejšou technológiou. U nás tlačíme objednávky od 1ks až po tisíce.

Ako prebieha takýto postup? Doručíte nám 3D model vo formáte STL,alebo STEP, na základe požiadavky na vlastnosti zvolíme vhodný materiál a vyrobíme Vám výrobok alebo v prípade sériovej výroby prvé vzorky, v niektorých prípadoch aj z viacerých typov materiálov. Po schválení vzoriek spúšťame okamžite sériovú výrobu.

Samozrejme táto technológia nie je len na výrobu malých súčiastok, pomocou nej vyrábame aj veľké výrobky, príkladom sú darčekové tubusy.

Pre FDM tlač existuje veľké množstvo termoplastov, od ekologických plastov PLA cez recyklované, základné plasty ako PETG až po technické materiály ako ABS, ASA, PA12. Vďaka tomu dokážeme pre Vás vybrať ten najvhodnejší materiál. V našich skladoch máme veľké zásoby takmer všetkých materiálov, takže nemusíte na nič čakať a výrobu spúšťame okamžite.

3D tlač MJF + SLS – plasty

Okrem základnej FDM tlače vyrábame plastové výrobky aj pomocou inej technológie. Profi technológie MJF a SLS dokážu vyrobiť extrémne pevné súčiastky z technických plastov: Nylon PA11, PA12 a v prípade potreby najvyššej pevnosti je možné vyrábať aj s prímesou sklenených vlákien čo zabezpečí najvyššiu pevnosť súčiastok. Tieto výroby sa pevnosťou dajú porovnať so vstrekovaním. Výrobný proces jednej dávky trvá približne 24hodín, ale vzhľadom na to že sa za daný čas vytlačí celá komora súčiastok, za 24 hodín je možné vyrobiť tisíce kusov funkčných súčiastok, táto technológia je o niečo drahšia ale zároveň dosahuje najväčšie možné pevnosti.

Tehnológiu MJF – MultiJetFusion tlačíme na 3D tlačiarňach Hewlett Packard, táto spoločnosť vyvinula špičkovú a najdokonalejšiu technológiu v oblasti 3D tlače a naši zákazníci ju využívajú nie len pri prototypoch ale aj pri sériovej výrobe.

 

3D tlač kovu

3D tlač kovu bola považovaná dlhodobo za neekonomickú a náročnú, v súčastnosti je už viac a viac využívaná a cenovo dostupná, tvarovo zložitejšie súčiastky je dokonca ekonomickejšie vyrábať pomocou 3D tlače ako CNC obrábaním. V porovnaní s tlačou plastov je 3D tlač kovu menej využívaná, je to však preto že táto technológia nebola na Slovensku cenovo dostupná, to sa podarilo zmeniť a v našej firme tlačíme aktuálne nerez a hliník za veľmi dostupné ceny. Kedže tlač prebieha za zariadeniach 3D System DMP Flex, dosahuje najvyššiu kvalitu. V súčastnosti tlačíme z materiálov nerez a hliník.

 

Okrem spomínaných technológií ponúkame 3D tlač aj vysoko-detailných, plnofarebných  alebo extrémne veľkých súčiastok väčších ako 1m3.

 

Potrebujete výrobu súčiastok a hľadáte rýchle a ekonomické riešenie? Ste na správnom mieste, ponúkame Vám 3D tlač plastov, kovov, vstrekovanie plastov alebo CNC obrábanie, je len na Vás ktorú technológiu spoločne vyberieme. V  prípade záujmu nás neváhajte kontaktovať.  V čo najkratšom čase Vám radi poradíme alebo vypracujeme cenovú ponuku.

Napísal: Martin Kováčik, 26.9.2020

Výroba plastových výrobkov – FDM

Vyrabáme plasové súčiastky pomocou 3D tlače technológiou FDM – natavovanie tlačovej struny.
Táto technológia zabezpečuje ako výrobu prototypov, tak aj funkčných náhradných dielov.

Materiály:
Pri výrobe sa používajú všetky termoplasty vrátane polykarbonátu a nylonu ako aj PLA, PETG, ABS, ASA, flexibilné materiály, materiály s prímesou kovu a dreva a mnoho ďalších.

Výroba:
Vyrábame od 1ks až po stovky (tísíce) kusov výrobkov denne. Vďaka veľkému počtu tlačiarní dokážeme zabezpečiť aj veľkosériovú výrobu z extrémne krátkym dodacím časom.

Veľkosti výrobkov:
Naše FDM tlačiarne majú základné rozmery od 20x20x20cm do niekoľkých metrov. Vďaka tomu vám dokážeme zabezpečiť výrobu aj naozaj veľkých výrobkov.

Špecifikácie tlačových rozmerov podľa modelu tlačiarní:

PRUSA: 25 x 21 x 21 cm
I-Print: 28 x 24 x 30 cm
CHIRON: 40 x 40 x 45 cm
BUILDER 1: 70 x 70 x 170 cm
BUILDER 2: 110 x 50 x 85 cm
CUBE: 100 x 100 x 100 cm

U nás dokážeme vyrobiť aj väčšie diely ako naše tlačiarne, zabezpečujeme profesionálne lepenie a doopracovanie výtlačkov ako brúsenie, tmelenie, lakovanie a farbenie.

Výrobné tolerancie pri FDM tlači:

-rozmery do 100mm: ± 0,2 mm
-rozmery nad 100mm: ± 0,15%

Využitie FDM tlače:

FDM tlač je najzákladnejšia a najlacnejšia technológia 3D tlače, dokáže však vďaka veľkému množstvu materiálov poskytnúť výrobu nie len prototypov a úkažok, ale aj funkčných dielov. Veľké množstvo z našich výrobkov smeruje do potravinárskeho priemyslu, medicíny, diely pre elektroniku ale aj do automobilového priemyslu.

Ak Vás zaujíma čo všetko je možné vyrobiť touto technológiou, nahliadnite do nášho portfólia.

Technológia DLP/LCD

Technológiu tlače fotopolymérov – živíc používame na vysokodetailnú výrobu prototypov, figúrok, modelov pre výrobu foriem, voskových modelov pre šperkárov, alebo strojársky priemysel na odlievanie. Túto technológiu využívame najviac v medicíne, na tlač prípravkov a modelov pre zubárov, alebo našich vlastných výrobkov Baby3D.

Materiály:

Farebné aj transparentné živice, materiály podobné ABS, flexibilné materiály, vosky na odlievanie a mnoho ďalších. V našej ponuke máme aj biokompatibilné materiály.

Výroba:
Vyrábame od 1ks až po stovky (tísíce) kusov výrobkov denne. Vďaka veľkému počtu tlačiarní dokážeme zabezpečiť aj veľkosériovú výrobu z extrémne krátkym dodacím časom.

Veľkosti výrobkov:
Tlačiarne DLP/LCD majú menšie tlačové plochy ako FDM plastové tlačiarne ale aj napriek tomu je možné pomocou nich vyrobiť väčšie výrobky. Odlišujú sa od ostatných 3D tlačiarní vysokým detailom tlače a veľkou presnosťou. Výška vrstvy tlače začína na 0,01mm

Špecifikácie tlačových rozmerov podľa modelu tlačiarní:

Wanhao Duplicator:  19,2 x 12 x 18cm
Anycubic: 11,5 x 6,5 x 15,5cm
Phrozen: 12 x 6,8 x 13cm
Phrozen 4K: 13,4 x 7,5 x  13cm
Phrozen Transform: 29 x 16 x 40cm

Formlabs Form3B+: 14,5 x 14,5 x 18,5cm

Popis technológie:
Technológia DLP/LCD sa používa na tlač vysokodetailných v niektorých prípadoch aj funkčných výrobkov. Ešte pár rokov dozadu bola táto technológia veľmi pomalá, v súčastnosti máme u nás tlačiarne ktoré dokážu tlačiť vysokou rýchlosťou a dokážeme tak vyrobiť a dodať Váš výrobok za extrémne krátky čas.

Nakoľko sa jedná o detailnú tlač, často ju využívajú naši zákazníci na tlač 3D modelov pre šperkárstvo, ale aj voskových modelov priamo používaných na odlievanie šperkov.

Detailná a rýchla DLP/LCD tlač má veľký potenciál aj v zubárskom priemysle. Každý týždeň u nás vyrábame desiatky modelov pre dentálnych technikov ktorým táto technológia a možnosť vyrábať z biokompatibilných materiálov priniesla úsporu  času ale hlavne nákladov pri výrobe modelov. Dodanie takýchto výrobkov zabezpečujeme už do 24 hodín od objednania. Ďalšie výrobky ktoré sme vyrábali nájdete v našom portfóliu.

Jedinečná farebná tlač funkčných výrobkov na Slovensku

Ako prvá a jediná firma na Slovensku poskytujeme plnofarebnú tlač funkčných plastových výrobkov tehnológiou JetFusion na profesionálnej 3D tlačiarni od spoločnosti HP. Technológia JetFusion je najmodernejšia technológia plnofarebnej tlače.

Materiály:
Pri výrobe sa používa špeciálny material polyamid PA12 ktorý zaručuje vysokú presnosť a pevnosť výrobkov. O dokonalé farby sa stará technológia Voxel.

Výroba:
Vyrábame od 1ks až po stovky kusov výrobkov denne. Vďaka viacerým tlačiarňam na našich pobočkách dokážeme zabezpečiť aj veľkosériovú výrobu z extrémne krátkym dodacím časom.

Špecifikácia tlačového rozmeru:

Tlačová plocha 332 x 190 x 248mm

Farebnú technológiu tlače u nás využívajú najmä dizajnéri pri prezentovaní nových funkčných modelov a my ju využívame pre tlač našich farebných figúrok ktorých modely získavame 3D skenovaním.  Ďalšie farebné výrobky si môžete pozrieť v našom portfóliu.

Dodanie výrobkov je v priebehu 2-7 dní.

Vysokodetailná  farebná tlač prototypov

Ako prvá firma na Slovensku poskytujeme plnofarebnú tlač prototypov na 3D tlačiarňach značky Mimaki. Táto technológia dokáže vytlačiť viac ako 10 miliónov farieb. Výrobku sú hladké, lesklé a majú vysoký detail.

Výroba:
Výroba je vhodná na menšie série detailných a farebných výtlačkov. Niektoré z nich nájdete v našom portfóliu.

Špecifikácia tlačového rozmeru:

Tlačová plocha 500 x 500 x 300mm

Pozrite si proces plnofarebnej tlače v priloženom videu.

Budúcnosť výroby  vďaka technológii HP multijet fusion

Vďaka technológii Multijetfusion Vám dokážeme zabezpečiť výrobu funkčných dielov z materiálu PA12. Jedinečná technológia zabezpečuje rovnakú pevnosť v každom smere súčiastky. V prípade potreby je možné tlačiť diely s materiálom s pridaním sklenených vlákien takže sa zvýši ešte pevnosť výrobku. Výroba je vhodná od 1ks po 1000kusové série.

Materiály:
Pri výrobe sa používa špeciálny materiál polyamid PA12 ktorý zaručuje vysokú presnosť a pevnosť výrobkov.  Možné je tlačiť aj z materiálu PA12GB – sklenené vlákna, PA11 a TPU – flexibilný materiál.

Výroba:
Vyrábame od 1ks až po stovky kusov výrobkov denne. Vďaka viacerým tlačiarňam na našich pobočkách dokážeme zabezpečiť aj veľkosériovú výrobu z extrémne krátkym dodacím časom.

Cena výrobkov:Pri kusovej ale aj veľkosériovej výrobe je cena 3D tlače technológiou Multijetfusion nižšia ako obrábanie. Využitie nájde aj pri výrobe plastov tam kde je neefektívne platiť za vstrekovacie formy, napríklad pri sériách 5000-10 000ks.

Špecifikácia tlačového rozmeru:

Tlačová plocha 380 x 284 x 380mm

Pomocou niekoľkých tlačiarní na našich prevádzkach dokážeme zabezpečiť aj tlač veľmi veľkých sérií funkčných dielov v tisíckach kusov a dodať ich v krátkom čase prostredníctvom prepravnej spoločnosti GLS alebo našim rozvozom.

Technológiu Multijetfusion využívame hlavne na tlač funkčných dielov, detailných prototypov a súčiastok kde je potrebné dosiahnuť vysoký detail a pevnosť súčiastok.  Základná farba po tlači je šedo-biela (obrázok nižšie) a následne je možné výrobky chemicky farbiť.

Počas 3 rokov sme vďaka tejto technológii vyrobili stovky prototypov ale aj funkčných dielov, menšie aj väčšie série. Niektoré z nich si môžete pozrieť v našom portfóliu.

Ak Vás zaujíma ako funguje technológia Multijetfusion, pozrite si video nižšie.

Laserová technológia 3D Systems Prox SLS 6100

Technológia 3D tlača laserom zabezpečuje výrobu vysokopevnostných, teplotne odolných výrobkov. V súčastnosti u nás tlačíme materiály PA11 a PA11-GB (sklenené vlákno)

Materiály:
Pri výrobe sa používa špeciálny materiál polyamid PA11 ktorý zaručuje vysokú presnosť a pevnosť výrobkov.
Možné je tlačiť aj z materiálu PA11GB – sklenené vlákna.

Výroba:
Vyrábame od 1ks až po stovky kusov výrobkov denne. Táto technológia je vhodná prioritne pre prototpyovú výrobu.

Cena výrobkov:Pri kusovej výrobe je cena 3D tlače technológiou SLS nižšia ako obrábanie. Využitie nájde aj pri výrobe plastov tam kde je neefektívne platiť za vstrekovacie formy.

Špecifikácia tlačového rozmeru:

Tlačová plocha 381 x 330 x 460mm

Táto technológia je vhodná pri výrobe prototypov ale aj pri vývoji nových produktov. Hotový výrobok môžete mať v rukách už do niekoľkých dní a nemusíte tak čakať na výrobu vstrekovacích foriem. Výrobok tak môžete testovať a doladiť a do sériovej výroby a do výroby nástrojov dať už otestovaný výrobok.

Technológiu SLS využívame hlavne na tlač funkčných dielov, detailných prototypov a súčiastok kde je potrebné dosiahnuť vysoký detail a pevnosť súčiastok.  Základná farba po tlači je biela (obrázok nižšie) a následne je možné výrobky chemicky farbiť.

Počas 3 rokov sme vďaka tejto technológii vyrobili stovky prototypov ale aj funkčných dielov, menšie aj väčšie série. Niektoré z nich si môžete pozrieť v našom portfóliu.

Ak Vás zaujíma ako funguje technológia SLS, pozrite si video nižšie. 

3D systems DMP flex 100 a 350

Technológie 3D tlače kovov naberá každým dňom na popularite, je to aj preto lebo je už cenovo dostupná.
Vo väčšine prípadov je oveľa lacnejšia ako výroba CNC obrábaním. V našej firme máme k dispozícii 2 tlačiarne na tlač kovov:

DMP Flex 100 s tlačovým objemom 100 x 100 x 80mm na menšie diely a prototypy.

DMP Flex 350 s tlačovým objemom 275 x 275 x 420 mm na veľké diely a sériovú výrobu.

Materiály na tlač: sú k dispozícii 2 typy materiálov. 17-4PH – nerez a AlSi10Mg – hliník.

Technológia 3D tlače kovov sa dá prirovnať k spájaniu materiálu zváraním. Spojeniu jednotlivých vrstiev kovového prášku dochádza s pôsobením laseru ktorý vykresľuje kontúru budúcej súčiastky. Následne sa nanesie ďalšia vrstva prášku a dochádzka k opakovanému spájaniu.

Využitie tejto technológie je vhodné najmä pri prototypovej výrobe a menších sériách, ekonomicky je však efektívna aj pri veľký sériách 1000 – 5000ks.

Budúcnosť 3D tlače kovov nachádza využitie aj vo výrobe induktorov používaných pri indukčnom kalení. Oproti predchádzajúcej ručnej výrobe induktorov nebolo možné dosiahnuť presné rozmery induktora a výroba bola finančne nákladnejšia. Proces výroby induktorov práve dokončujeme a pripravujeme jeho spustenie v priebehu pár mesiacov.

Proces výroby 3D tlače kovov si môžete pozrieť v priloženom videu.

Získajte cenovú ponuku už dnes

Máte záujem o nezáväznú cenovú ponuku, radi by ste sa poradili alebo chcete zistiť či je Váš výrobok vyrobiteľný 3D tlačou a aká bude jeho cena?
Neváhajte a napíšte nám.

  MENO *

  PRIEZVISKO *

  VÁŠ EMAIL *

  TEL.ČÍSLO

  PREDMET

  Ako Vám môžeme pomôcť?

  Priložte súbor,3D model, výkres...

  Naši partneri

  Počas 3 rokov sme vďaka našim technológiám nabrali množstvo skúseností, priateľstiev a nových zákazníkov.
  Veríme že čoskoro k naším ďalším spokojným zákazníkom budete patriť aj Vy.